Vam spletna stran deluje počasi?
- spletno-gostovanje
- Apr 23, 2015
- Branje traja 2 min

Ste že dolgo imeli željo po lastni spletni strani, zdaj pa, ko jo končno imate, le-ta deluje počasi? Še kako vam verjamemo, da nove strani niste tako veseli, kot bi jo bili, če bi obiskovalci hitro prišli do informacij, ki jih zanimajo. Da spletna stran deluje hitro, je vsekakor zelo pomembno, saj to vpliva na vedenje spletnih obiskovalcev, poleg tega pa tudi na obiskanost spletišča. Vas zanima, zakaj ima odzivnost spletne stran vpliv tudi na obiskanost?
Google ne mara počasnih strani
Verjetno vam je vse postalo jasno, ko ste prebrali podnaslov glede Googla. Pa vendar razložimo zadevo nekoliko bolj podrobno. Če v iskalnik Google vpišete neko iskalno poizvedbo, dobite na strani različno število rezultatov. Od teh jih je največkrat 10 organskih, na katere lahko vplivate s strukturo spletne strani, vsebinami, slikovnim materialom, aktivnostjo na strani ter s pridobivanjem povezav z drugih spletišč na vaše. Včasih pa so prikazane tudi sponzorirane objave, ki se plačujejo na klik. O teh danes ne bo govora, temveč le o organskih, saj Googlov algoritem rangiranja strani med več kot 200 faktorji upošteva tudi hitrost spletne strani oz. odzivni čas. Gre za enega izmed pomembnejših faktorjev, zato če želite, da se vaša stran pojavlja na prvih straneh v Googlu, poskrbite za hitro delovanje strani.
Počasna spletna stran pa ima negativen vpliv tudi na obiskovalce, saj so številne študije pokazale, da se danes obiskovalcem mudi in nimajo ne časa ne volje čakati, da se jim na zaslonu prikaže vsebina spletne strani. Večina jih počaka le nekaj sekund, in če se nič ne zgodi, zavihek zaprejo. Tisti, ki na počasni strani vseeno vztrajajo, pa imajo do spletišča manjše zaupanje, kar se najbolj pozna pri realizaciji prodaj v spletnih trgovinah.
Kaj lahko naredite, če je vaša stran počasna?
Za začetek bo najbolje, da obiščete kar stran od Googla, na kateri lahko opravite test hitrosti spletne strani. Tukaj boste dobili nek splošen vtis, kako hitra je dejansko vaša stran, kar pa je bolj pomembno, je to, da vam bo Google tudi svetoval, kaj vse lahko naredite, da bo spletišče delovalo hitreje. Najpogosteje opozori na spletno gostovanje oziroma počasen odzivni čas. V tem primeru premislite o zamenjavi ponudnika spletnega gostovanja, strežnik pa naj se nujno nahaja v državi, katere obiskovalce targetirate. Googlov test hitrosti pogosto opozori tudi na optimiranje slik, uporabo predpomnjenja, stiskanje oz. minimiranje HTML, CSS in JS datotek ter na prekomerno uporabo Javascript ter CSS na vrhu strani.
Če popravkov ne boste znali urediti sami, delo prepustite strokovnjaku. Vsaj nekaj izmed naštetih težav bo gotovo lahko rešil v zelo kratkem času, vsaka malenkost pa se bo poznala na hitrosti vaše strani, posledično pa tudi na obiskanosti.
Comments