top of page
Zanesljivost. Hitrost. Lokacija. Podpora. Paket gostovanja. Nadzorna plošča.

Lastnosti gostovanja

Zanesljivost

Hitrost

Prva lastnost spletnega gostovanja je zanesljivost strežnika. Večina strežnikov nudi 99 % delovanje, kar pomeni, da ponudnik gostovanja garantira, da bo strežnik deloval 99 % celotnega časa. Če ste kje zasledili, da ponudnik oglašuje manjši odstotek delovanja, se mu čim bolj izognite. Še bolje pa bo, da gostovanje zakupite pri ponudniku, ki zagotavlja 99,9 % delovanje, saj bo tako še manj verjetnosti, da bi bila vaša spletna stran nedostopna. Nedostopnost spletne strani lahko pripelje do velikih finančnih bremen oziroma izgub. Če npr. spletna trgovina, ki na dan proda 10 produktov, skupno vrednih 500 €, ne deluje tri dni v letu, to pomeni izgubo 1.500 €. Pravzaprav je izguba še večja, saj se je kupec najverjetneje obrnil na konkurenco, kjer bo, če bo s storitvijo oz. izdelkom zadovoljen, nakupe izvrševal tudi v prihodnosti. Zato se pred zakupom spletnega gostovanja dobro pozanimajte, kako zanesljivi so strežniki!

Tudi hitrost strežnika spada med pomembnejše lastnosti spletnega gostovanja, saj vpliva na več dejavnikov. Odzivni čas strežnika določa, kako hitro se obiskovalcu prikaže spletna stran. Če je le-ta kratek, se prikaže takoj, v nasprotnem primeru pa obiskovalec na prikaz spletne strani lahko čaka po več sekund, kar za seboj potegne vsaj tri slabosti. Obiskovalec, ki mora dlje časa čakati na vsebino strani, lahko še pred prikazom vsebine odide s strani. Takšnih primerov v praksi ni malo. Poleg tega obiskovalec spletno stran, ki deluje počasi, dojema kot manj kvalitetno, zato ji tudi manj zaupa. Negativna percepcija vpliva na manjše število konverzij. Tretja slabost pa se kaže v slabšem pozicioniranju spletne strani v spletnem iskalniku Google, saj ta pri rangiranju upošteva tudi hitrost nalaganja strani. Spletno gostovanje naj bo torej hitro!

Lokacija

Podpora

Lokacija strežnika je neposredno povezana s hitrostjo nalaganja spletne strani. Ko izbirate ponudnika spletnega gostovanja, se prepričajte, kje so locirani njegovi strežniki. Če boste želeli postaviti spletno stran, ki bo nagovarjala domačo slovensko občinstvo, naj bo tudi strežnik lociran v Sloveniji. Tako bo odzivni čas mnogo manjši, kar pomeni, da se bo spletna stran obiskovalcu prikazala hitreje. Nasprotno, če bo vaše ciljni trg v ZDA, najemite strežnik v ZDA. Vam se bo spletna stran sicer prikazala počasneje, vendar se morate zavedati, da se bo obiskovalcem iz ZDA naložila precej hitreje, kar je za vaš posel bistvenega pomena. Za najboljši rezultat upoštevajte tudi lokacijo strežnika!

Zelo pomembna lastnost spletnega gostovanja je podpora, ki vam jo nudi ponudnik gostovanja. Ker iz različnih razlogov pride do nedelovanja strežnika, do težav s spletno stranjo, do napačnih nastavitev DNS-jev domen ali česa drugega, je nujno, da se lahko kadarkoli obrnete na podporno službo. Tudi ob sobotah in nedeljah. Verjetno se strinjate, da se slabe stvari zgodijo, ko jih najmanj pričakujete in ob najslabšem možnem času. Pred zakupom spletnega gostovanja se prepričajte o odzivnosti podporne službe, o njeni prijaznosti, tehnični podkovanosti in dostopnosti preko telefona in elektronske pošte!

Paket gostovanja

Nadzorna plošča

Spletno gostovanje je običajno na voljo v različnih vnaprej pripravljenih paketih. Od posameznega paketa je odvisno, koliko gostujočih domen boste lahko imeli povezanih s strežnikom, koliko poddomen, parkiranih domen, FTP računov, elektronskih naslovov, mesečnega prenosa podatkov, prostora na strežniku, vrsto nadzorne plošče ipd. Dobro premislite, kaj točno boste potrebovali, nato pa preverite, kateri paket se najbolj približa vašim potrebam. Če ne najdete ustreznega paketa, se obrnite direktno na ponudnika in ga povprašajte, če vam lahko paket pripravi po meri. Izbiri paketa namenite dovolj časa, izredno pomembno pa je tudi, da pri izbiri poskušate gledati vsaj pol leta v prihodnost!

Kontrolna plošča močno olajša delo z upravljanjem strežnika in domen. Priporočamo vam, da se ponudnikov spletnega gostovanja, ki v svoji ponudbi ne vključujejo kontrolne plošče, izogibate, saj gre za res zelo koristno funkcionalnost. Pri večini ponudnikov boste dostop do kontrolne plošče sicer dobili. Največkrat boste lahko izbirali med kontrolnima ploščama cPanel in DirectAdmin, naše priporočilo pa bi bilo, da se raje odločite za cPanel, saj ima več možnosti in je na splošno bolj uporabna. Upravljanje z obema nadzornima ploščama je relativno enostavno, v primeru težav pa se lahko ob dobri podpori vedno obrnete na ponudnika.

bottom of page