Šifriranje spletnih podatkov s SSL certifikatom
- spletno-gostovanje
- May 11, 2015
- Branje traja 2 min

Vsakdo si želi, da bi njegov prenos podatkov na spletu potekal brez zapletov in težav, pri čemer mu lahko pomaga tako imenovani SSL certifikat. Njegova vloga je, da s šifriranjem zaščiti spletne podatke, saj zagotovo ne želimo, da bi nešifrirani podatki prišli v napačne roke in nam s tem povzročili težave. Vrste certifikatov so različne, saj je tudi potrebna varnost za raznovrstna spletišča različna. Pri osebnih in raznih transakcijskih podatkih se varnost vsekakor poostri, saj so to podatki, ki nikakor ne smejo priti v napačne roke. SSL certifikat je neke vrste postopek prenosa podatkov med strežnikom in uporabnikom, kjer so podatki šifrirani in dešifrirani, da ne pride do zlorabe.
SSL certifikat lahko naložite sami
SSL certifikat lahko uporabnik računalnika preko nadzorne plošče sam namesti na svojo spletno stran. Uporabnik oz. obiskovalec strani in spletna stran sta z ustreznim SSL certifikati dobro zaščitena, saj v drugačnem primeru lahko precej hitro pride do kakršne koli zlorabe, še posebej, če uporabnik opravlja s transakcijami in plačevanjem s kreditnimi karticami. Nekatera podjetja potrebujejo veliko večjo zaščito podatkov, saj so transakcije zneskov zelo velike in podatki zelo pomembni, ki pa lahko ogrožajo obstoj in uspeh podjetja.
SSL certifikat lahko kupite pri različnih ponudnikih, vendar pa morajo biti spletni ponudniki vsekakor zanesljivi oziroma morajo biti SSL certifikati, ki jih nudijo, izdani s strani verodostojnih svetovnih organizacij. Certifikat ima datum poteka, zato ga je potrebno ob poteku obnoviti. V večini primerov obnavljanje poteka enkrat letno.
Kateri SSL certifikat naj izberem?
Preden izberete SSL certifikat, je dobro vedeti, za kaj točno ga boste primarno uporabljali. Pomembna je tudi stopnja varnosti, ki vam jo ponuja certifikat. Ko gre za osebne podatke, plačevanje z osebnimi karticami in finančne transakcije, je vsekakor pomembno, da je varnost mnogo bolj poostrena, saj vsekakor ne želimo, da ti podatki zaidejo v roke tretjih osebi in nam na ta način povzročijo težave.
Certifikate izdaja več izdajateljev in so primerni tako za pravne kot tudi fizične osebe. Najpogosteje so uporabljeni pri spletnih trgovinah, kjer mora biti varnost podatkov na visokem nivoju. Naj kot zanimivost dodamo še, da morajo imeti spletišča, ki omogočajo plačevanje s kreditno kartico, obvezno nameščen ustrezen SSL certifikat.
Comments